Diode: switching; SMD; 85V; 215mA; 4ns; Package: reel,tape; SOT23
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
20.0
Product code:
TBAW56,LM(T
Manufacturer: TOSHIBA
Manufacturer code: TBAW56,LM(T
Product downloads
Specification for Diode: switching; SMD; 85V; 215mA; 4ns; Package: reel,tape; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common anode, double |
| Max. off-state voltage | 85V |
| Max. load current | 500mA |
| Max. forward impulse current | 2A |
| Load current | 215mA |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Power dissipation | 320mW |
| Reverse recovery time | 4ns |
| Type of diode | switching |
| Capacitance | 0.9pF |