Transistor: NPN; bipolar; 80V; 1A; 0.8/2.75W; TO92
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
TBC639.16TA
Manufacturer: CDIL
Manufacturer code: TBC639.16TA
Product downloads
Specification for Transistor: NPN; bipolar; 80V; 1A; 0.8/2.75W; TO92
| Mounting | THT |
| Case | TO92 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | NPN |
| Power dissipation | 0.8/2.75W |
| Collector current | 1A |
| Frequency | 200MHz |
| Collector-emitter voltage | 80V |
| Current gain | 100...250 |