Transistor: NPN; bipolar; 250V; 0.5A; 0.8W; TO92
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
20.0
Product code:
TBF422TA
Manufacturer: CDIL
Manufacturer code: TBF422TA
Product downloads
Specification for Transistor: NPN; bipolar; 250V; 0.5A; 0.8W; TO92
| Mounting | THT |
| Case | TO92 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | NPN |
| Power dissipation | 800mW |
| Collector current | 500mA |
| Frequency | 60MHz |
| Collector-emitter voltage | 250V |