Bridge rectifier: three-phase; Urmax: 1kV; If: 35A; Ifsm: 400A; THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TBR3510-1
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: TBR3510
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: three-phase; Urmax: 1kV; If: 35A; Ifsm: 400A; THT
| Case | TBR |
| Kind of package | in-tray |
| Electrical mounting | THT |
| Leads | FASTON connectors |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Load current | 35A |
| Version | square |
| Max. forward voltage | 1.19V |