Bridge rectifier: three-phase; Urmax: 1.6kV; If: 35A; Ifsm: 400A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TBR3516-1
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: TBR3516
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: three-phase; Urmax: 1.6kV; If: 35A; Ifsm: 400A
| Case | TBR |
| Kind of package | in-tray |
| Electrical mounting | THT |
| Leads | FASTON connectors |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Load current | 35A |
| Version | square |
| Max. forward voltage | 1.19V |