IC: driver; DIP8; 2A; Ch: 1; 4.5÷16V
Multiples:
360.0
Minimum quantity:
360.0
Product code:
TC1412CPA
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: TC1412CPA
Product downloads
Specification for IC: driver; DIP8; 2A; Ch: 1; 4.5÷16V
| Output current | 2A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating voltage | 4.5...16V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Kind of output | inverting |
| Kind of integrated circuit | MOSFET gate driver |
| Impulse rise time | 18ns |
| Pulse fall time | 18ns |