Driver; MOSFET gate driver; 1.2A; Channels: 2; 4.5÷16V; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TC1427COA
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: TC1427COA
Product downloads
Specification for Driver; MOSFET gate driver; 1.2A; Channels: 2; 4.5÷16V; SO8
| Output current | 1.2A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating voltage | 4.5...16V |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Kind of output | non-inverting |
| Kind of integrated circuit | MOSFET gate driver |
| Impulse rise time | 30ns |
| Pulse fall time | 21ns |