Driver; AND+inv inputs; MOSFET gate driver; 1.2A; Channels: 4
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TC4469COE
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: TC4469COE
Product downloads
Specification for Driver; AND+inv inputs; MOSFET gate driver; 1.2A; Channels: 4
| Output current | 1.2A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | NAND inputs, AND inputs |
| Operating voltage | 4.5...18V |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 4 |
| Kind of output | non-inverting |
| Kind of integrated circuit | MOSFET gate driver |
| Impulse rise time | 15ns |
| Pulse fall time | 15ns |