Driver; PWM controller; Channels: 1; DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TC648VPA
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: TC648VPA
Product downloads
Specification for Driver; PWM controller; Channels: 1; DIP8
| Output current | 5mA |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 3...5.5V DC |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | External Temp Input, fan restart, over Temp Alert, Power Down Mode |
| Operating temperature | 0...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Application | fans, motors |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| DC supplying current | 25µA |