Driver; PWM controller; Channels: 1; MSOP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TC649BEUA
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: TC649BEUA
Product downloads
Specification for Driver; PWM controller; Channels: 1; MSOP8
| Output current | 5mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V DC |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | auto shutdown, External Temp Input, fan restart, fault detection |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Application | fans, motors |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| DC supplying current | 200µA |