Driver; over Temp Alert,External Temp Input,fault detection
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TC665EUN
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: TC665EUN
Product downloads
Specification for Driver; over Temp Alert,External Temp Input,fault detection
| Output current | 5mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V DC |
| Case | MSOP10 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | External Temp Input, fault detection, over Temp Alert |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SMBus |
| Application | fans, motors |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| DC supplying current | 150µA |