Module; double series; 1.6kV; 120A; BG-SB20-1; Ufmax: 1.75V; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TD120N16SOFHPSA1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: TD120N16SOFHPSA1
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.6kV; 120A; BG-SB20-1; Ufmax: 1.75V; screw
| Case | BG-SB20-1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 190A |
| Gate current | 100mA |
| Max. forward impulse current | 2.25kA |
| Load current | 120A |
| Max. forward voltage | 1.75V |