Module; double series; 1.4kV; 210A; BG-PB50-1; Ufmax: 1.65V; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TD210N14KOF
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: TD210N14KOF
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.4kV; 210A; BG-PB50-1; Ufmax: 1.65V; screw
| Case | BG-PB50-1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.4kV |
| Max. load current | 410A |
| Gate current | 200mA |
| Max. forward impulse current | 6.6kA |
| Load current | 210A |
| Max. forward voltage | 1.65V |