Module; double series; 1.6kV; 61A; BG-PB20-1; Ufmax: 1.9V; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TD61N16KOF
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: TD61N16KOF
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.6kV; 61A; BG-PB20-1; Ufmax: 1.9V; screw
| Case | BG-PB20-1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 120A |
| Gate current | 120mA |
| Max. forward impulse current | 1.55kA |
| Load current | 61A |
| Max. forward voltage | 1.9V |