Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 2; OFF-ON; 0.025A/24VDC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TDA02H0SB1
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: TDA02H0SB1
Product downloads
Specification for Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 2; OFF-ON; 0.025A/24VDC; Pos: 2
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Switches features | flat actuator, with seal tape |
| Kind of package | tube |
| Number of positions | 2 |
| Row pitch | 7.62mm |
| Terminal pitch | 1.27mm |
| Body dimensions | 6x2.2x3.67mm |
| Quantity in package | 125pcs. |
| Overall length | 3.67mm |
| Electrical life | 1000cycles |
| Poles number | 2 |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |