IC: audio amplifier; Pout: 35W; stereo; 8÷33VDC; Ch: 2; Amp.class: AB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TDA7265B
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: TDA7265B
Product downloads
Specification for IC: audio amplifier; Pout: 35W; stereo; 8÷33VDC; Ch: 2; Amp.class: AB
| Mounting | THT |
| Case | MULTIWATT11 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Integrated circuit features | stereo |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Number of channels | 2 |
| Impedance | 8Ω |
| Amplifier class | AB |
| Output power | 35W |
| Max operating temperature | 85°C |