IC: audio amplifier; Pout: 40W; pop-and-click suppression,stereo
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TDA7292
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: TDA7292
Product downloads
Specification for IC: audio amplifier; Pout: 40W; pop-and-click suppression,stereo
| Mounting | THT |
| Case | MULTIWATT11 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Integrated circuit features | pop-and-click suppression, stereo |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Number of channels | 2 |
| Impedance | 8Ω |
| Amplifier class | AB |
| Output power | 40W |