Switch: DIP-SWITCH
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TDP04H1SBD1
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: TDP04H1SBD1
Product downloads
Specification for Switch: DIP-SWITCH
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Kind of package | tube |
| Contact plating | gold-plated, nickel plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 1.27mm |
| Body dimensions | 6.21x6x4.1mm |
| Mechanical durability | 1000cycles |
| Quantity in package | 70pcs. |
| Electrical life | 1000cycles |
| Poles number | 4 |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |