Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 8; OFF-ON; 0.025A/25VDC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
TDP08H0SBD1R
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: TDP08H0SBD1R
Product downloads
Specification for Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 8; OFF-ON; 0.025A/25VDC; Pos: 2
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Kind of package | reel |
| Number of positions | 2 |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 1.27mm |
| Body dimensions | 4.1x6x11.29mm |
| Quantity in package | 1000pcs. |
| Electrical life | 100000cycles |
| Poles number | 8 |
| DC contacts rating @R | 0.025A / 25V DC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |