Product code: TEP 150-7213UIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 150-7213UIR
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 150W; Uin: 14÷160VDC; Uout: 15VDC; Iout: 10A; 113g
Output current 10A
Mounting PCB
Case Half Brick
Power 150W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Output voltage 15V DC
Input voltage 14...160V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 92%
Number of outputs 1
Switching frequency 210kHz