Product code: TEP 150-7215UIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 150-7215UIR
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 150W; Uin: 14÷160VDC; Uout: 24VDC; Iout: 6.3A; 113g
Output current 6.3A
Mounting PCB
Case Half Brick
Power 150W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Output voltage 24V DC
Input voltage 14...160V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 89%
Number of outputs 1
Switching frequency 210kHz