Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; 2.55N; 4.3mm
Multiples:
10000.0
Minimum quantity:
10000.0
Product code:
TL1107AF260WQ
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TL1107AF260WQ
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; 2.55N; 4.3mm
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 6.5mm |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.55N |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 4.3mm |