Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; 3.43N; 5.2mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TL3145BF350QJ
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TL3145BF350QJ
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; 3.43N; 5.2mm
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Key stroke | 0.5mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3.43N |
| Actuator colour | orange |
| Button shape | round |
| Button height | 5.2mm |