Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 1.8N
Multiples:
3600.0
Minimum quantity:
3600.0
Product code:
TL3302BF180QG
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TL3302BF180QG
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 1.8N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel, tape |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body colour | brown |
| Body dimensions | 6x3.5x3.5mm |
| Mechanical durability | 40000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 40000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Operating Force | 1.8N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 5mm |
| Button marking | blank |