Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMD; none; 1.57N; 0mm
Multiples:
8000.0
Minimum quantity:
8000.0
Product code:
TL3312NF160Q
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TL3312NF160Q
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMD; none; 1.57N; 0mm
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | contact pads |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body dimensions | 3.7x3.7x0.35mm |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.15mm |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.57N |
| Actuator colour | amber |
| Button shape | round |