Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 2.35N
Multiples:
8000.0
Minimum quantity:
8000.0
Product code:
TL3312NF235Q
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TL3312NF235Q
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 2.35N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel, tape |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body dimensions | 3.7x3.7x0.35mm |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 50000cycles |
| Key stroke | 0.15mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Operating Force | 2.35N |
| Button shape | round |
| Button height | 0.35mm |
| Button marking | blank |