Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 1.81N
Multiples:
600.0
Minimum quantity:
1200.0
Product code:
TL3360DF185Q
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TL3360DF185Q
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 1.81N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 4mm |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 200000cycles |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.15mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | grey |
| Button shape | round |
| Button shape | round |
| Key button colour | white |