Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMD; none; 1.57N; 0.4mm
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
7500.0
Product code:
TL4105AF160QG
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TL4105AF160QG
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMD; none; 1.57N; 0.4mm
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | soldering pads |
| Max. contact resistance: | 1000mΩ |
| Mechanical durability | 200000cycles |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.15mm |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.57N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 0.4mm |