Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; none; 1.3N
Multiples:
5040.0
Minimum quantity:
5040.0
Product code:
TL6100DF130QP
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TL6100DF130QP
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; none; 1.3N
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | tube |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body dimensions | 7.4x7.4x3.65mm |
| Illumination | none |
| Electrical life | 1000000cycles |
| Key stroke | 0.5mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Operating Force | 1.3N |
| Button shape | round |
| Button height | 10mm |
| Button marking | blank |