Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; LED; 3.43N; 100mΩ
Multiples:
1040.0
Minimum quantity:
1040.0
Product code:
TL6275AA2PQNR
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TL6275AA2PQNR
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; LED; 3.43N; 100mΩ
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 4.5mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Illumination | LED |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3.43N |
| Button shape | square |
| Button height | 7.2mm |