Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 1.56N; black
Multiples:
1800.0
Minimum quantity:
9000.0
Product code:
TL6400AF160QJ
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TL6400AF160QJ
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 1.56N; black
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.15mm |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.56N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | rectangular |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 4.3mm |