Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMD; none; 2.55N; 1.5mm
Multiples:
4000.0
Minimum quantity:
4000.0
Product code:
TL9210AF260Q
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TL9210AF260Q
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMD; none; 2.55N; 1.5mm
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -20...80°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | soldering pads |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 6mm |
| Body dimensions | 6x6x3.5mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Illumination | none |
| Key stroke | 1.3mm |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.55N |
| Actuator colour | brown |
| Button shape | round |
| Button height | 5mm |