Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/24VDC; THT; LED; red; 1.57N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TLL-62BR-S-V-B
Manufacturer: DIPTRONICS
Manufacturer code: TLL-62BR-S-V-B
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/24VDC; THT; LED; red; 1.57N
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 200mΩ |
| Terminal pitch | 4.5x6.5mm |
| Soldering temperature | 350°C / 5 s |
| Backlight colour | red |
| Illumination | LED |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.57N |
| Button shape | square |
| Button height | 7mm |