IC: driver
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS2811PWR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS2811PWR
Product downloads
Specification for IC: driver
| Output current | -2...2A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4...14V DC |
| Case | TSSOP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Input voltage | 8...40V |
| Kind of output | inverting |
| Kind of integrated circuit | MOSFET gate driver |
| Impulse rise time | 35ns |
| Pulse fall time | 35ns |