IC: driver
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS2815P
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS2815P
Product downloads
Specification for IC: driver
| Output current | -2...2A |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 4...14V DC |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Input voltage | 8...40V |
| Kind of output | inverting |
| Kind of integrated circuit | gate driver, low-side |
| Pulse fall time | 15ns |