IC: driver; low-side,gate driver; SOT23-5; -2÷2A; Ch: 1; 4÷14VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS2829DBVR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS2829DBVR
Product downloads
Specification for IC: driver; low-side,gate driver; SOT23-5; -2÷2A; Ch: 1; 4÷14VDC
| Output current | -2...2A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4...14V DC |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Input voltage | 8...40V |
| Kind of output | non-inverting |
| Kind of integrated circuit | gate driver, low-side |
| Impulse rise time | 35ns |
| Pulse fall time | 35ns |
| Max operating temperature | 125°C |