PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.7÷60V; Uout: 0.8÷58V; SON8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS54061DRBT
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS54061DRBT
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.7÷60V; Uout: 0.8÷58V; SON8; buck
| Output current | 200mA |
| Mounting | SMD |
| Case | VSON8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | for LED applications |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 250pcs. |
| Input voltage | 4.7...60V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |