PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.5÷42V; Uout: -0.6÷47V; MSOP10; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS54240DGQ
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS54240DGQ
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.5÷42V; Uout: -0.6÷47V; MSOP10; buck
| Output current | 2.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | HVSSOP10 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 2.5MHz |
| Input voltage | 3.5...42V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |