PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.5÷28V; Uout: 0.8÷25V; SO8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS54331D
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS54331D
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.5÷28V; Uout: 0.8÷25V; SO8; buck
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 75pcs. |
| Frequency | 570kHz |
| Input voltage | 3.5...28V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |