IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷20VDC; Uout: 0.9÷12VDC; 3A; Ch: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS54350PWPR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS54350PWPR
Product downloads
Specification for IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷20VDC; Uout: 0.9÷12VDC; 3A; Ch: 1
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | HTSSOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 2000pcs. |
| Input voltage | 4.5...20V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |