PMIC; DC/DC converter
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS54427DDAR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS54427DDAR
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter
| Output current | 4A |
| Mounting | SMD |
| Case | HSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 2500pcs. |
| Frequency | 650kHz |
| Input voltage | 4.5...18V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |