PMIC; DC/DC converter; Uin: 1.8÷5.25V; Uout: -5.25÷10.5V; SOT23-5
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS60403DBVT
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS60403DBVT
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 1.8÷5.25V; Uout: -5.25÷10.5V; SOT23-5
| Output current | 60mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | charge pump |
| Quantity in package | 250pcs. |
| Frequency | 250kHz |
| Input voltage | 1.8...5.25V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |