PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.5÷4.4V; Uout: 1.8÷4V; WSON8; boost
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS61021ADSGR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61021ADSGR
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.5÷4.4V; Uout: 1.8÷4V; WSON8; boost
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | WSON8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 3000pcs. |
| Frequency | 2MHz |
| Input voltage | 500mV...4.4V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |