IC: PMIC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS61029DRCR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61029DRCR
Product downloads
Specification for IC: PMIC
| Output current | 1.8A |
| Mounting | SMD |
| Case | VSON10 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 3000pcs. |
| Frequency | 600kHz |
| Input voltage | 900mV...5.5V |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |