IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 1.8÷5.5VDC; Uout: 3.3VDC; 4A; Ch: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS61031PWP
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61031PWP
Product downloads
Specification for IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 1.8÷5.5VDC; Uout: 3.3VDC; 4A; Ch: 1
| Output current | 4A |
| Mounting | SMD |
| Case | HTSSOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | PWM |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 90pcs. |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 1.8...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |