IC: driver
Multiples:
250.0
Minimum quantity:
250.0
Product code:
TPS61042DRBT-1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61042DRBT
Specification for IC: driver
| Output current | 60mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SON8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 1MHz |
| Kind of integrated circuit | LED driver |