IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.7÷6VDC; Uout: 2.7÷19VDC; 400mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS61061DRBR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61061DRBR
Product downloads
Specification for IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.7÷6VDC; Uout: 2.7÷19VDC; 400mA
| Output current | 400mA |
| Mounting | SMD |
| Case | VSON8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | PWM |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | for LED applications |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 3000pcs. |
| Frequency | 1.2MHz |
| Input voltage | 2.7...6V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |