IC: PMIC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS61085TDGKR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61085TDGKR
Product downloads
Specification for IC: PMIC
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | VSSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 2500pcs. |
| Input voltage | 2.3...6V |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |