IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.7÷5.5V; 1.8÷5.5VDC; 1A; DSBGA6
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS61099YFFR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61099YFFR
Product downloads
Specification for IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.7÷5.5V; 1.8÷5.5VDC; 1A; DSBGA6
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | DSBGA6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 3000pcs. |
| Input voltage | 700mV...5.5V |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |