PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.9÷18V; Uout: 2.9÷38V; TSSOP14; boost
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS61175PWP
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61175PWP
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.9÷18V; Uout: 2.9÷38V; TSSOP14; boost
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP14 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | PWM |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Application | for LED applications |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 90pcs. |
| Frequency | 210...2.2MHz |
| Input voltage | 2.9...18V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |